Wyjazdy na studia - relacje

Relacje studentów

Od dnia 25 stycznia br. bierzemy udział w wymianie studenckiej w ramach programu FSS, w Norwegii, w miejscowości Hamar, na uczelni: Hedmark University College. Po nieco ponad roku nauki języka norweskiego, mieliśmy okazję skonfrontować to czego się do tej pory nauczyliśmy, ze stanem rzeczywistym, w naturalnym środowisku językowym. Kierunek, który realizujemy w ramach wymiany, jest rocznym studium nad literaturą i językiem. Materiał z zakresu literatury obejmuje informacje ze wszystkich epok literackich, a część językowa pozwala pogłębić wiedzę nad historią języka, dialektami i zagadnieniami z zakresu

socjolingwistyki. Tematyka, nawet w języku rodzimym, nie należy do najłatwiejszych, jednak podejście norweskich wykładowców od pierwszego dnia zniwelowało nasz stres i pozwoliło spokojniej podejść do wyznaczonych zadań. Poza naszą czwórką, wszyscy studenci na zajęciach są Norwegami. Każdy z prowadzących, jest poinformowany o naszej obecności, od pierwszego spotkania pytali o nasze obawy i zaoferowali pomoc. Poprosili też, aby bezpośrednio na/po zajęciach lub mailowo informować ich o naszych obawach iwątpliwościach w każdej chwili, kiedy tylko się pojawią. Materiał z zajęć dostępny jest także w wersji elektronicznej na specjalnej platformie dla studentów, nie ma wiec problemu z nadrobieniem zagadnień, których nie zrozumiało się na zajęciach. Z każdym pytaniem można się także zgłaszać do wykładowców, bezpośrednio po zajęciach lub umówić się na osobne spotkanie. Podsumowując, pracy na pewno jest tutaj sporo, wszak poziom językowy na zajęciach jest tutaj na poziomie native, jednak z pomocą naprawdę przychylnych nauczycieli, każdy problem może zostać szybko rozwiązany. W maju czekają nas egzaminy, z lekko zmodyfikowanymi pod nas zagadnieniami. Może na początku brzmi to strasznie, ale nikt tutaj nie chce nam (studentom) zaszkodzić, a najważniejsze dla Norwegów jest to, żebyśmy wyjechali stąd z jak najlepszymi wspomnieniami i czuli się tutaj możliwie komfortowo.

Na wyjeździe panuje świetna atmosfera. Mieszkamy kilkanaście minut spacerem od centrum miasta, w cichym i spokojnym miejscu niedaleko lasu i jeziora. Miejscowość, w której studiujemy, jest jak na norweskie realia dość spora, ale nie odczuwa się tego – brakuje jakiegokolwiek miejskiego zgiełku. Ludzie uśmiechają się do siebie i są pomocni. Inni studenci z Polski oraz studenci międzynarodowi są fantastycznymi ludźmi. Spotykamy się w weekendy. Dzięki nim poznajemy z pierwszej ręki inne kultury i zwyczaje, a jednocześnie propagujemy nasze. Koleżanka z Belgii z chęcią włączyła się do świętowania Śmigusa – Dyngusa, a kolega z Hiszpanii zapragnął poznać lepiej nasz język i oglądał z nami polskie filmy. Uniwersytet wspiera nas w integrowaniu się ze sobą, organizując różne atrakcje. Pierwszą była wieczorna wycieczka do Lillehammer, podczas której zwiedzaliśmy miasto i park lodowych rzeźb. Drugi wyjazd był dniem aktywności zimowych, kiedy mieliśmy okazję poznać studentów z innych kampusów. Jednym z zajęć była nauka jazdy na nartach biegowych, która wcale nie jest taka łatwa, jak się to niektórym wydaje. Emotikon wink Na pewno będzie mi ich brakowało po wyjeździe stąd.

Julia Harzewska

Marta Kaczkowska

Dagmara Szymecka

Sebastian Zimmermann

Wyjazdy na studia - galeria

Galeria zdjęć z wyjazdu studentów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego na studia do

Høgskolen i Hedmark