• 30 MAJA 19

Międzynarodowa Konferencja Naukowa – Pérégrinations vers le divin 06-09.06.2019 r.,

Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Pérégrinations vers le divin ( Peregrynacje ku transcendencji) odbędzie się w dniach 6-9 czerwca 2019 w Szczecinie i Pobierowie. Organizatorem jest Katedra Filologii Romańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Celem konferencji jest zgłębienie literackiego obrazu peregrynacji, podróży, wędrówki egzystencjalnej człowieka w kierunku świata wyższych wartości duchowych. Chodzi o nazwanie wzrostu ku rzeczywistości transcendentnej, które literatura obrazuje poprzez język i inne środki wyrazu.

Uczestnikami konferencji są naukowcy z dziedziny literaturoznawstwa z Polski i z ośrodków zagranicznych tj. Francja, Kanada, Rumunia, Włochy, Algieria, Wybrzeże Kości Słoniowej. Referaty zostaną wygłoszone w języku francuskim.

Na rozpoczęciu konferencji 6 czerwca  o godz. 16.30 w sali Rady Wydziału Filologicznego (al. Piastów 40 b, sala 17-19) wykład inauguracyjny pt. Le voyage européen comme expérience, aventure et quête de la vérité (Podróż europejska jako doświadczenie, przygoda i poszukiwanie prawdy) wygłosi prof. Chantal Delsol (Akademia Nauk Społecznych i Politycznych).

Konferencję uroczyście otworzy Rektor US, prof. E. Włodarczyk oraz Dziekan Wydziału Filologicznego, dr hab. A. Seniów, Konsul Honorowy Francji dr hab. P.-F. Weber, prof. US oraz Kierownik Katedry Filologii Romańskiej dr hab. S. Niewzorowa, prof. US.

plakat US konferencja