• 16 PAŹ 18

  Projekcja filmu „Z dala od orkiestry” oraz spotkanie i dyskusja z reżyserem Rafaelem Lewandowskim, 19.11.2018r., godz. 18.00, DK 13 Muz Szczecin.

  DNI KULTURY FRANCUSKIEJ

  19.11.2018 PONIEDZIAŁEK godz. 18:00

  ZAPRASZAMY

  do DK 13 MUZ w SZCZECINIE na POKAZ FILMU 

  „Z DALA OD ORKIESTRY”

  ORAZ SPOTKANIE

  Z REŻYSEREM RAFAELEM LEWANDOWSKIM

  Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego oraz Wydział Filologiczny i Koło Naukowe Romanistów Uniwersytetu Szczecińskiego serdecznie zapraszają na projekcję filmu dokumentalnego „Z dala od orkiestry” inaugurującą tegoroczne Dni Kultury Francuskiej organizowane przez Alliance Française.

  Reżyser – Rafael Lewandowski, pochodzący z francusko-polskiej rodziny, którego debiut fabularny z 2010 roku, „Kret”, został uhonorowany m. in. Paszportem Polityki oraz licznymi nagrodami festiwalowymi, ma w swoim dorobku filmowym m.in. historię malarza Jerzego Mierzejewskiego („Sztuka milczenia”) czy słynnego francuskiego dyrygenta Marca Minkowskiego („Minkowski | Saga”).  Spotkanie z reżyserem po projekcji filmu.

  „Z dala od orkiestry” reż. Rafael Lewandowski prod. Hélène Zaleski, Rafael Lewandowski

  Film opowiada historię Zygmunta Lubicz Zaleskiego (1882—1967) – poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata. Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji. Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji, stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami. Aresztowany 19 marca 1943 przez Włochów i wydany Niemcom po okrutnych przesłuchaniach zostaje wywieziony do obozu w Buchenwaldzie.

  Po wojnie i powrocie z obozu postanawia pozostać z rodziną we Francji, gdzie organizuje akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej znajdującej się na emigracji. Był bardzo czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.

  Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego  (Zygmunt Zaleski Stichting)

  Założona w 1990 roku przez Romana Zaleskiego, Fundacja Zygmunt Zaleski Stichting, od prawie 30 lat wspiera i promuje polską kulturę w kraju i za granicą. Jest mecenasem m.in. Biblioteki Polskiej w Paryżu, której ofiarowała już kilka milionów euro, umożliwiając tym samym niezbędne remonty budynku i zabezpieczenie bezcennych księgozbiorów i dzieł sztuki. Fundacja wspiera także publiczne instytucje i wydarzenia kulturalne w Polsce.

  50 bezpłatnych wejściówek do odbioru od 19.10.

  w DK 13MUZ, pl. Żołnierza Polskiego 2

  Liczba miejsc ograniczona!

  Zapraszamy na pokaz!